Ana içeriğe atla

Erasmus Programı

Sevgili öğrenciler!

Erasmus+ programı için iki oturum gerçekleşecektir. İlki genel olarak programın ve okulların tanıtımını içerecek, ikinci oturumda ise tercihler yapılacaktır. Katılmak isteyen lisans ve lisansüstü öğrencilerimizin kişisel katılımı zorunludur. Tercihler, bir başkası için yapılamayacaktır. Tanıtım sunumu her sene güncellendiğinden, sunuma yalnızca 2024-2025 Akademik Yılı için tercih yapacak ve bunun için sınav puanı tanımlanan öğrenciler katılabilecektir.

Tanıtım sunumu: 20 Mart 2024 çarşamba saat 16.00
Yer: A-156

Tercih oturumu: 21 Mart 2024 perşembe saat 16.00
Yer:A-156

(Muhtemel üniversitelerin listesi ve diğer resmi duyurular için bölüm websitesindeki duyurular bölümünün takibi öğrencilerimizin sorumluluğundadır.)


Dear students!

We have two sessions on Erasmus+ this year. First, we present the general information on the program and available universities, then the second session is for the selection. Personal participation is mandatory for both undergraduate and graduate students whose enterence scores evaluated for this year. Since the presentation is updated for each year, the students who will be planning to join the program for further years except the next academic year are not allowed to join the sessions.

Program presentation: on 20th of March, 2024 Wednesday, at 4 pm
The place: A-156

Selection session: 21st of March, 2024 Thursday, at 4 pm
The place: A-156

(Dear students, it is your responsibility to check and follow the KOM website for the announcements on the program and the list of possible universities.)