Ana içeriğe atla

Omron Otomasyon Laboratuvarı

OMRON Otomasyon Laboratuarı 2006 yılında OMRON firması tarafından kurulmuş olup açılış töreni dönemin Sanayi Bakanı Ali Coşkun’un da katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Laboratuar OMRON firmasının verdiği eğitimler ve okulumuzdaki PLC içerikli dersler için ortak kullanım alanı olarak tahsis edilmiştir.

 

Laboratuar temel olarak iki kısım altında incelenebilir. Bunlardan ilki bilgisayar ve PLC’ lerden oluşan ve PLC içerikli derslerde sıklıkla kullanılan ana kısım, ikincisi ise ek ekipmanlardan (Motor sürücüler, sensörler, ve diğer otomasyon elemanları) oluşmaktadır.

 

Elektrik-Elektronik fakültesinin Davutpaşa kampüsüne taşınarak 2011-2012 Güz döneminden itibaren bu kampüsteki yeni binasında eğitim öğretime başlaması sebebiyle OMRON Otomasyon Laboratuarı da Davutpaşa'daki fakülte binasına taşınmıştır. Bu esnada laboratuarda ve kullanılan cihazlarda nitelik ve nicelik bakımından geliştirmeler yapılarak laboratuar genelinde bir modernizasyon çalışması yapılmıştır.

 

En son yapılan geliştirmelerin ardından öğrencilerin kullanımı için toplam 20 adet PLC seti ve 40 adet Bilgisayar mevcuttur. Laboratuardaki birçok cihaz ethernet vasıtası ile haberleşebilmektedir. Laboratuvarda bulunan diğer ekipmanlar ise daha ileri düzey çalışmaların yapılmasına olanak sağlamaktadır.