Ana içeriğe atla

Kontrol Laboratuvarı

Kontrol Sistem Tasarımı Laboratuvarı, Kontrol Sistem Tasarımı ve analizi konularında öğrencilerimizin derste aldıkları teorik eğitimi çeşitli deney setleri üzerinde uygulamalar yaparak pekiştirmelerini sağlamak amacıyla kurulmuş bir laboratuvardır.
 
 
Laboratuvarımızda gerçek zamanlı kontrol kartlarına bağlı olan Tek Eksenli Deprem Simülatörü olarak da bilinen Titreşim Masası (Shake Table), manyetik kuvvet uygulanmasıyla bir topun havada asılı kalması prensibine dayanan Manyetik Askı (Magnetic Levitation),doğru akım motor konum ve hızının kontrol edilebileceği Doğru Akım Motor Kontrol Seti, bir çubuk üzerinde hareket eden topun ve çubuğun konumlarının kontrol edildiği Top Çubuk Sistemi (Ball and Beam), hareket eden bir arabanın üzerinde bulunan bir çubuğun konumunun kontrol edildiği Ters Sarkaç Sistemi (Inverted Pendulum) gibi deney setleri bulunmaktadır. Bu sıralanan deney setlerimiz, gerçek zamanlı kontrol kartları aracılığıyla doğrudan bilgisayardan kontrol edilebilmekte ve bilgisayar ortamında yapılan simulasyonlar yine bu kartlar aracılığıyla hızlı ve kolay bir biçimde gerçek sistemler üzerinde uygulanabilmektedir.
 
 
Ayrıca öğrencilerimizin DC motorun pozisyon ve hız kontrolünü yapabildiği, üzerinde çeşitli sensörler barındıran 8 adet Digiac Deney Setleri de laboratuvarımızda kullanılmaktadır. Bu deney setlerinde öğrenciler hem algılayıcılar ile ilgili deneyler yapabilmekte hem de çeşitli kontrol yöntemlerini DC motor üzerinde uygulayarak sonuçları gerçek çalışma ortamında inceleyebilmektedirler.